Приказ основних података о документу

The role of children's play in the Development of deaf and hard of hearing Children of preschool age

dc.contributorNikolić M.
dc.contributorVantić-Tanjić M.
dc.creatorKovačević, Tamara
dc.creatorĐoković, Sanja
dc.date.accessioned2021-06-17T14:11:05Z
dc.date.available2021-06-17T14:11:05Z
dc.date.issued2020
dc.identifier.issn1986-9886
dc.identifier.urihttp://rfasper.fasper.bg.ac.rs/handle/123456789/3334
dc.description.abstractOsnovni cilj rada je da se pregledom dostupne literature ukaže na ulogu igre u razvoju gluve i nagluve dece predškolskog uzrasta. Polazi se od teorijskog okvira koji ukazuje na edukativan karakter dečije igre, kao specifičnog oblika učenja. Programska koncepcija predškolskog vaspitanja i obrazovanja počiva na ideji da dete kroz igru uči.Gluva i nagluva deca u igri uče da posmatraju stvari, da opažaju promene koje se dešavaju, analiziraju, upoređuju, pamte svojstva i kvalitete predmeta i koriste ih u igri. Zbog toga igra ima i saznajno značenje kod gluve i nagluve dece. Deca igrajući se, vežbaju artikulaciju i diskriminaciju glasova, reči, razvijaju rečenicu i stalno bogate svoj rečnik. Učestvujući u nizu usmerenih i slobodnih aktivnosti u svim područjima vaspitno–obrazovnog rada, gluva i nagluva deca kontaktiraju sa igračkama, očiglednim sredstvima, predmetima, i uče njihova imena, uviđaju sličnosti i razlike među njima, saznaju njihova svojstva i akumuliraju prva iskustva sa okolinom. Uzrasno adekvatno usvajanje jezika i govora daje mogućnost detetu da se igra, usvaja pojmove i da bude uključeno u socijalnu interakciju sa svojim vršnjacima. Detetova nemogućnost da se igra i komunicira sa drugom decom ga vremenom izoluju i vode ka dubljim teškoćama u okviru svih aspekata njegovog razvoja. Uključivanje gluve i nagluve dece predškolskog uzrasta u vaspitno-obrazovni proces zahteva razumevanje i poseban pristup u radu sa njima zbog teškoća u procesu komunikacije. Neophodan je specifičan tretman prilagođen njihovim individualnim sposobnostima i mogućnostima (program, radno igrovna sredstva, metode, oblici rada i komunikacije koji su u optimalnoj meri prilagođeni svakom detetu).
dc.publisherUdruženje za podršku i kreativni razvoj djece i mladih i Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Univerzitet u Tuzli
dc.relationinfo:eu-repo/grantAgreement/MESTD/Basic Research (BR or ON)/179055/RS//
dc.rightsopenAccess
dc.rights.urihttps://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/
dc.sourceTematski zbornik radova XI Međunarodne naučno-stručne konferencije „Unapređenje kvalitete života djece i mladih“
dc.subjectigra
dc.subjectgluva i nagluva deca
dc.subjectpredškolski uzrast
dc.titleUloga igre u razvoju gluve i nagluve dece predškolskog uzrastasr
dc.titleThe role of children's play in the Development of deaf and hard of hearing Children of preschool age
dc.typeconferenceObject
dc.rights.licenseBY-NC-ND
dc.citation.epage344
dc.citation.other: 337-344
dc.citation.spage337
dc.identifier.fulltexthttp://rfasper.fasper.bg.ac.rs/bitstream/id/3112/Kovacevic.pdf
dc.identifier.rcubhttps://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rfasper_3334
dc.type.versionpublishedVersion


Документи

Thumbnail

Овај документ се појављује у следећим колекцијама

Приказ основних података о документу