Jovović, Kristina

Link to this page

Authority KeyName Variants
fbe66ef4-e69c-46a2-9f91-a444b2f94520
  • Jovović, Kristina (1)
Projects
No records found.

Author's Bibliography

Procena senzorne modulacije

Jovović, Kristina; Vušović, Magdalena-Mia; Perović, Jasna; Bašić, Aleksandra

(Društvo defektologa Srbije, 2023)

TY  - CONF
AU  - Jovović, Kristina
AU  - Vušović, Magdalena-Mia
AU  - Perović, Jasna
AU  - Bašić, Aleksandra
PY  - 2023
UR  - http://rfasper.fasper.bg.ac.rs/handle/123456789/5063
AB  - Poremećaj senzorne modulacije odnosi se na poteškoće u regulisanju odgovora na senzorni unos tako da oni nisu prilagođeni situaciji u kojoj se pojedinac nalazi. Teškoće u senzornoj modulaciji mogu da obuhvataju jedan ili više senzornih sistema i ispoljavaju se u tri podtipa: prekomerna čulna osetljivost, nedovoljna čulna osetljivost i čulno traženje. Poremećaj senzorne modulacije prisutan je kako u opštoj, tako i u populaciji osoba sa teškoćama u razvoju. Prema rezultatima brojnih istraživanja, učestalost ovog poremećaja najveća je u populaciji osoba sa autizmom i ADHD-om. U literaturi su opisani različiti instrumenti namenjeni proceni senzorne obrade i modulacije, pomoću kojih se mogu otkriti deficitarne oblasti, ali i utvrditi tipovi senzornog reagovanja ispitanika različitih uzrasnih grupa na određeni stimulus.
Primarni cilj ovog rada jeste da, kroz pregled relevantne literature, opiše instrumente koji se koriste za procenu senzorne modulacije i ukaže na njihov značaj u tretmanu osoba sa teškoćama u ovoj oblasti. Sekundarni cilj odnosi se na isticanje najznačajnijih karakteristika senzorne modulacije kod osoba sa autizmom  i ADHD-om i teškoća koje se ispoljavaju u ovom domenu. Uvid u dostupnu literaturu izvršen je pretraživanjem elektronskih baza podataka dostupnih preko Google Scholar-a.
Značaj instrumenata za procenu senzorne modulacije ogleda se u pravovremenom otkrivanju potencijalnih teškoća u ovoj oblasti, kao i pružanju objektivne slike o senzornom funkcionisanju osobe, razumevanju njenih specifičnih potreba i načina reagovanja u različitim kontekstima. Takođe je neophodno ukazati na činjenicu da je veliki broj instrumenata za procenu senzorne modulacije konstruisano u inostranim zemljama, te se kao potencijalni problemi prilikom standardizacije istih izdvajaju nemogućnost ili teškoće prevođenja pojedinih ajtema na maternji jezik.
PB  - Društvo defektologa Srbije
PB  - Univerzitet u Beogradu – Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju
C3  - Dani defektologa Srbije, stručno-naučna кonferencija sa međunarodnim učešćem; Zlatibor 16-19. februar 2023
T1  - Procena senzorne modulacije
EP  - 192
SP  - 192
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rfasper_5063
ER  - 
@conference{
author = "Jovović, Kristina and Vušović, Magdalena-Mia and Perović, Jasna and Bašić, Aleksandra",
year = "2023",
abstract = "Poremećaj senzorne modulacije odnosi se na poteškoće u regulisanju odgovora na senzorni unos tako da oni nisu prilagođeni situaciji u kojoj se pojedinac nalazi. Teškoće u senzornoj modulaciji mogu da obuhvataju jedan ili više senzornih sistema i ispoljavaju se u tri podtipa: prekomerna čulna osetljivost, nedovoljna čulna osetljivost i čulno traženje. Poremećaj senzorne modulacije prisutan je kako u opštoj, tako i u populaciji osoba sa teškoćama u razvoju. Prema rezultatima brojnih istraživanja, učestalost ovog poremećaja najveća je u populaciji osoba sa autizmom i ADHD-om. U literaturi su opisani različiti instrumenti namenjeni proceni senzorne obrade i modulacije, pomoću kojih se mogu otkriti deficitarne oblasti, ali i utvrditi tipovi senzornog reagovanja ispitanika različitih uzrasnih grupa na određeni stimulus.
Primarni cilj ovog rada jeste da, kroz pregled relevantne literature, opiše instrumente koji se koriste za procenu senzorne modulacije i ukaže na njihov značaj u tretmanu osoba sa teškoćama u ovoj oblasti. Sekundarni cilj odnosi se na isticanje najznačajnijih karakteristika senzorne modulacije kod osoba sa autizmom  i ADHD-om i teškoća koje se ispoljavaju u ovom domenu. Uvid u dostupnu literaturu izvršen je pretraživanjem elektronskih baza podataka dostupnih preko Google Scholar-a.
Značaj instrumenata za procenu senzorne modulacije ogleda se u pravovremenom otkrivanju potencijalnih teškoća u ovoj oblasti, kao i pružanju objektivne slike o senzornom funkcionisanju osobe, razumevanju njenih specifičnih potreba i načina reagovanja u različitim kontekstima. Takođe je neophodno ukazati na činjenicu da je veliki broj instrumenata za procenu senzorne modulacije konstruisano u inostranim zemljama, te se kao potencijalni problemi prilikom standardizacije istih izdvajaju nemogućnost ili teškoće prevođenja pojedinih ajtema na maternji jezik.",
publisher = "Društvo defektologa Srbije, Univerzitet u Beogradu – Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju",
journal = "Dani defektologa Srbije, stručno-naučna кonferencija sa međunarodnim učešćem; Zlatibor 16-19. februar 2023",
title = "Procena senzorne modulacije",
pages = "192-192",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rfasper_5063"
}
Jovović, K., Vušović, M., Perović, J.,& Bašić, A.. (2023). Procena senzorne modulacije. in Dani defektologa Srbije, stručno-naučna кonferencija sa međunarodnim učešćem; Zlatibor 16-19. februar 2023
Društvo defektologa Srbije., 192-192.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rfasper_5063
Jovović K, Vušović M, Perović J, Bašić A. Procena senzorne modulacije. in Dani defektologa Srbije, stručno-naučna кonferencija sa međunarodnim učešćem; Zlatibor 16-19. februar 2023. 2023;:192-192.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rfasper_5063 .
Jovović, Kristina, Vušović, Magdalena-Mia, Perović, Jasna, Bašić, Aleksandra, "Procena senzorne modulacije" in Dani defektologa Srbije, stručno-naučna кonferencija sa međunarodnim učešćem; Zlatibor 16-19. februar 2023 (2023):192-192,
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_rfasper_5063 .